Empatyczna komunikacja – z innymi, ze sobą? Warsztaty dla mokotowskich pomagaczy.

Serdecznie zapraszamy aktywistów, pracowników i wolontariuszy mokotowskich organizacji pomocowych na cykl warsztatów dających możliwość:

• wzajemnego poznania się, wsparcia i wymiany doświadczeń osób zaangażowanych w różne obszary wspierania innych (networking instytucji i organizacji pomocowych oraz osób aktywistycznych)
  • poznanie i pracę według koncepcji M.B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy” (NVC)
  • zapobiegania poczucia wypalenia zawodowego

Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicę Mokotów.

Warsztat jest bezpłatny.

Zakres treści warsztatów:

• dostęp do własnych emocji i potrzeb w kontekście pracy zawodowej
  • balans między pomaganiem innym a troską o siebie
  • nauka ,,zdrowego rozładowywania stresu”, przykrych napięć
  • kształtowanie umiejętności pracy w grupie

Główna metodą, na której oparte zostaną warsztaty, jest koncepcja "Porozumienie Bez Przemocy" (ang. Nonviolent Communication, NVC), zwana także „komunikacją empatyczną”. NVC obejmuje techniki tworzenia komunikatów jasnych, nieoceniających i asertywnych, a zarazem szanujących odrębność drugiego człowieka, co może sprzyjać zmniejszeniu dyskomfortu związanego z komunikacją oraz ograniczeniu różnych aspektów przemocy (fizycznej i psychicznej). W kontekście rozpoznawania i profilaktyki wypalenia zawodowego szczególnie istotnym elementem NVC, który zostanie wykorzystany podczas warsztatów, jest także nieprzemocowa komunikacja z samym sobą.

Adresaci szkolenia

Warsztaty są dedykowane osobom, które z racji wykonywanego zawodu lub aktywności społecznej angażują się w pomaganie innym osobom na Mokotowie. Zapraszamy osoby pracujące z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, udzielające pomocy, wsparcia i poradnictwa w szkołach, Ośrodku Pomocy Społecznej, świetlicach środowiskowych, domach kultury, organizacjach pozarządowych, różnorodnych poradniach, MOWach, MOSach, POZach, MALach, Centrach Zdrowia Psychicznego, miejscach wspierających osoby Ukrainy, w mokotowskich instytucjach pomocowych, organizacjach pomocowych i placówkach edukacyjnych). Mile widziani są także wolontariusze i wolontariuszki oraz osoby zaangażowane aktywistycznie społecznie.

Organizacja zajęć

Wszystkie spotkania odbędą się stacjonarnie w Ośrodku Kultury Aktywne Stegny, ul. Barcelońska 1. W sytuacji zmiany sytuacji epidemiologicznej zastrzegamy sobie prawo do zmiany formuły zajęć (hybrydowo, on-line). W ramach programu będzie można również skorzystać z konsultacji indywidualnej z prowadzącymi po umówieniu terminu.

Zgłoszenia

• Obowiązuje limit miejsc, zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza: https://cutt.ly/ICYmxUn
  • Osoby zgłaszające się będą informowane o przyjęciu do grupy drogą e-mailową, zastrzegamy sobie możliwość dodatkowego kontaktu przed przyjęciem do grupy

Terminy realizacji