Mieszkalnictwo chronione
"Integracja” Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi prowadzi projekty dotyczące budowania mieszkalnictwa chronionego dla osób w kryzysie psychicznym.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.
Mieszkanie chronione - realizacja w ramach projektu Prowadzenie mieszkania chronionego treningowego dla osób chorujących psychicznie finansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Biuro Pomocy i Projektów Społecznych
Nasze Stowarzyszenie prowadzi projekt Prowadzenie mieszkania chronionego treningowego dla osób chorujących psychicznie w ramach konkursu Zapewnienie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami – mieszkańcom m.st. Warszawy poprzez prowadzenie mieszkań chronionych – treningowych wraz z prowadzeniem miejsca interwencyjnego ogłoszonym przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Biuro Pomocy i Projektów Społecznych.
Projekt jest skierowany do:
- mieszkańców m.st. Warszawy;
- w wieku 18-45 lat;
- chorujących psychicznie lub doświadczających kryzysu psychicznego;
- mających chęć podjęcia pracy/podniesienia swoich kwalifikacji.
Cel projektu
- trening kulinarny;
- trening umiejętności społecznych;
- trening aktywnego poszukiwania pracy;
- trening porządkowy;
- trening zdrowotno-lekowo-higieniczny;
- zebrania społeczności;
- psychoedukacja z lekarzem psychiatrą;
- konsultacje psychologiczne.
Aktualności
- Prowadzimy rekrutację grupy do zamieszkania w mieszkaniu chronionym treningowym. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z koordynatorką Magdaleną Dziadurą: tel. 502 611 654; email: integracja.grottgera@
gmail.com
Mieszkanie chronione treningowe
Aby wziąć udział w projekcie trzeba przejść proces kwalifikacji i spełniać następujące warunki:
- być mieszkańcem m.st. Warszawy;
- być w wieku 18-45 lat;
- chorować psychicznie lub doświadczać kryzysu psychicznego;
- mieć chęć podjęcia pracy/podniesienia swoich kwalifikacji.
W trakcie pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym, mieszkańcy są zobowiązani do brania czynnego udziału w zajęciach nastawionych na zdobycie umiejętności koniecznych do samodzielnego, niezależnego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym, w tym w lokalnej społeczności. Podczas pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym, mieszkańcy będą mieli za zadanie przygotować się do podjęcia pracy - związane jest to ze sporządzeniem i zebraniem koniecznych dokumentów (CV, list motywacyjny), odpowiednim przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, a także umiejętnością wyszukiwania i analizowania dostępnych ofert pracy.
Kontakt
Osoby zainteresowane projektem zapraszamy do kontaktu z koordynatorką Magdaleną Dziadurą: tel. 502 611 654; email: integracja.grottgera@
Mieszkanie chronione i przejściowe - realizacja w ramach projektu Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów finansowanego ze środków Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój
„Integracja” Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi jest partnerem projektu „Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów”, który jest realizowany w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne w Ministerstwie Rozwoju (nr projektu WND-POWR.04.01.00-00-D216/17) i finansowany ze środków Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój.
Lider Projektu - Instytut Psychiatrii i Neurologii
Okres realizacji: 10.2019 - 11.2023 r.
Wartość projektu: 10 486 717,54 zł
Obszar działania: Dzielnica Mokotów m.st. Warszawa
Cel projektu
Poprawa jakości działań w obszarze zdrowia psychicznego poprzez przetestowanie modelu wsparcia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi wypracowanego w konkursie I etapu w okresie 10.2019 do 11.2023 na obszarze Dzielnicy Mokotów. Wskazany cel wpisuje się w cel szczegółowy PO WER dla tego konkursu – ma za zadanie przetestować innowacyjny model wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego wypracowany na I etapie konkursu. Efektem projektu będzie odzyskanie samosterowności w różnych obszarach życia oraz odbudowa sieci satysfakcjonujących relacji interpersonalnych przez uczestników projektu z Dzielnicy Mokotów, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych w społeczności lokalnej. Powyższym efektom podporządkowane są działania merytoryczne i organizacyjne MCZP, które pełni funkcje profilaktyczne, lecznicze, pomocowe i koordynuje działania na rzecz uczestników projektu oraz ich bliskich.
Zadania Stowarzyszenia w projekcie skupione są wokół organizacji systemu mieszkalnictwa chronionego dla uczestników projektu. W tym celu zaplanowano wsparcie w dwóch wariantach: mieszkania chronionego treningowego i mieszkań przejściowych, które zostały pozyskane z zasobów Dzielnicy Mokotów.
Zamówienia
- zrealizowane
- specjalista ds. mieszkaniowych (Numer ogłoszenia w bazie konkurencyjności: 1225038, Status ogłoszenia: Zakończone)
- członkowie zespołu terapeutycznego w mieszkaniu chronionym treningowym oraz dwóch mieszkaniach przejściowych (Numer ogłoszenia w bazie konkurencyjności: 1256395, Status ogłoszenia: Zakończone)
Aktualności
- Z pobytu i wsparcia w mieszkaniu treningowym w okresie trwania projektu skorzystało łącznie 20 osób (6 kobiet i 14 mężczyzn). Czas pobytu wynosił około 9. miesięcy. W ramach pobytu mieszkańcy uczestniczyli w następujących zajęciach: trening zdrowienia, trening kulinarny, trening profilaktyki prozdrowotnej, trening aktywizacji ruchowej, , trening umiejętności życiowo praktycznych, trening umiejętności społecznych, zebrania społeczności. W skład zespołu terapeutycznego mieszkania treningowego wchodzili: lekarz specjalista psychiatra, psycholog/psychoterapeuta (opiekun mieszkania), asystent zdrowienia, terapeuta środowiskowy, terapeuta dialogu motywującego, pielęgniarka, socjolog, instruktor rekreacji ruchowej.
- Z pobytu i wsparcia w mieszkaniach przejściowych w okresie trwania projektu skorzystało łącznie 12 osób (7 mężczyzn i 5 kobiet). Czas pobytu wynosił około 12. miesięcy. W ramach pobytu mieszkańcy uczestniczyli w następujących zajęciach: trening aktywizacji ruchowej, trening umiejętności życiowo praktycznych, zebrania społeczności. Zespół terapeutyczny realizujący działania w mieszkaniach przejściowych stanowili: psycholog (opiekun mieszkania), terapeuta środowiskowy, terapeuta dialogu motywującego, pielęgniarka, socjolog, instruktor rekreacji ruchowej.
Mieszkanie chronione treningowe i mieszkania przejściowe
Mieszkalnictwo chronione dla osób chorujących psychicznie czy doświadczających kryzysów psychicznych jest integralną część budowania systemu opieki psychiatrycznej (środowiskowej) w Dzielnicy Mokotów. Stanowi również uzupełnienie rozpoczętego w październiku 2018 roku programu pilotażowego w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego.
W uzyskanych z zasobów m.st. Warszawy lokalach będą zorganizowane dwa typy mieszkań:
- mieszkanie chronione treningowe
- 2 mieszkania przejściowe.
Warunki udziału:
- status uczestnika Projektu
- status mieszkańca Mokotowa
- pozytywne przejście przez proces rekrutacji
- uzyskanie decyzji kierującej z Ośrodka Pomocy Społecznej.
Z powodu lokalizacji mieszkań, z oferty mogą skorzystać osoby bez niepełnosprawności ruchowej.
W mieszkaniu chronionym treningowym planujemy zakwaterowanie 5-6 osób, w mieszkaniach przejściowych po 2-3 osoby w każdym z nich.
W mieszkaniu przy ul. Racławickiej zostanie utworzone mieszkanie chronione treningowe, w pozostałych dwóch mieszkaniach: przy ul. Madalińskiego i przy ul. Narbutta zostaną utworzone mieszkania przejściowe.
W każdym z tych typów mieszkań realizowane będą inne zadania, w zależności od celów pobytu, potrzeb i możliwości uczestników projektu. Podejmowane działania wspierające mają przede wszystkim sprzyjać budowaniu szeroko rozumianej samodzielności, jej utrzymania lub pomóc w stworzeniu warunków sprzyjających usamodzielnieniu.
W mieszkaniu chronionym treningowym odbywać się będą następujące formy wsparcia:
- zebrania społeczności
- trening umiejętności życiowo użytecznych
- trening kulinarny
- trening zdrowienia
- trening umiejętności społecznych
- trening profilaktyki prozdrowotnej
- trening aktywizacji ruchowej.
W mieszkaniach przejściowych odbywać się będą następujące formy wsparcia:
- zebrania społeczności
- trening umiejętności życiowo użytecznych
- trening aktywizacji ruchowej.
W tracie pobytu mieszkańcy mogą jednocześnie korzystać z innych form wsparcia, które są dostępne w ramach projektu (wsparcie koordynatora w Centrum Koordynacyjnym, grup wsparcia, wsparcia Mobilnego Zespołu Wsparcia Społecznego, diagnozy funkcjonalnej, doradztwa zawodowego). Opieka medyczna dla uczestników projektu jest możliwa w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego.
Kontakt
Rekrutacja do udziału w projekcie dedykowanym mieszkańcom Mokotowa została zakończona.
Mieszkańców Warszawy zainteresowanych pobytem w mieszkaniu chronionym treningowym zapraszamy do kontaktu tel. 502 611 654; email: integracja.grottgera@