Partnerstwa Lokalne a budowanie opieki środowiskowej
Uczestnictwo części lub wszystkich instytucji zaangażowanych w opiekę środowiskową, w Partnerstwach Lokalnych, pozwala na określenie potrzeb rejonu, w którym działają i stworzenie ich rzetelnej mapy. Partnerstwa Lokalne, skupiające różne organizacje działające na danym terenie, mają możliwość połączenia sił, co przekłada się na skuteczność działań na wielu płaszczyznach. Istotna jest także świadomość uczestnictwa w systemie opieki środowiskowej, jako jednego z jej elementów. Może ona zapobiegać nadmiernej rywalizacji i chęci dominacji nad innymi uczestnikami wspólnoty budującej szeroko rozumianą opiekę środowiskową, umożliwia współpracę i zapobiega dublowaniu się struktur.
Doświadczenia z działań w ramach Mokotowskiego Partnerstwa dla Sielc przekonały nas, jak istotne znaczenie mają owe więzi w budowaniu systemu opieki środowiskowej, która może wpływać pozytywnie nie tylko na osoby już potrzebujące pomocy, ale również na dzieci i młodzież w regionach narażonych na dziedziczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. W tych działaniach istotną rolę odgrywa jednostka samorządowa a w wypadku Mokotowa, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dzielnicy.
Ze względu na to, że jest to praca zespołowa trudno powiedzieć, że jakaś organizacja pełni rolę wiodącej w Partnerstwie. Stowarzyszenie występuje o finansowanie projektu, ale jest on układany dla potrzeb Sielc przez organizacje działające w Partnerstwie i wspólnie realizowany.
Do projektu, nie tylko w roli odbiorcy, ale także realizatora włączana jest społeczność lokalna oraz osoby związane z Sielcami (mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, pracownicy infrastruktury publicznej znajdującej się na tym terenie). Działania podejmowane są z aktywnym udziałem członków Partnerstwa dla Mokotowa „Moje Sielce”.