SZKOLENIE - “Boli mnie brzuch, gdy idę do szkoły” Jak rozpoznawać i leczyć problemy psychiczne w gabinecie lekarskim i pielęgniarskim (6-17 r.ż).

10 marca 2023 (piątek) w godz. 9:00 -17:00 - część wykładowo-warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna
11 marca 2023 
(sobota) w godz. 9:00-17:00 - część warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna

Szkolenie jest dedykowane personelowi medycznemu z Dzielnicy Mokotów, w miarę wolnych miejsc możliwe jest uczestnictwo osób spoza Mokotowa. Obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/CsPDL4i5QY2Y1RSX8 

Szkolenia odbywają się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i jest organizowane przez Partnera projektu - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

--

Celem  szkolenia jest wyposażenie personelu medycznego pracującego z dziećmi i młodzieżą (pielęgniarek szkolnych, lekarzy i pielęgniarek POZ, pielęgniarek i terapeutów środowiskowych) w wiedzę i umiejętności poszerzające ich kompetencje w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 

Gabinety pielęgniarskie i lekarskie w szkołach oraz przychodniach bywają pierwszym miejscem, gdzie dzieci i młodzież zgłaszają się ze skargami somatycznymi, które mogą być jednym z objawów zaburzeń psychosomatycznych, depresyjnych czy lękowych. Niejednokrotnie podczas wykonywania badań bilansowych czy szczepień rozpoznaje się zbyt niską wagę lub zauważa okaleczenia. Częste infekcje, skargi bólowe wzbogacone o wywiad dotyczący funkcjonowania mogą być sygnałem alarmowym, wskazujący, że dzieci i młodzież nie radzą sobie psychicznie i potrzebują pomocy. 

Wiedza i umiejętności personelu związane z rozpoznawaniem wczesnych symptomów problemów, zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży  stanowią ważny element w  łańcuchu pomocy.

Zapraszamy Państwa do udziału w 2-dniowym szkoleniu, które wzbogaci Wasz warsztat pracy w kompetencje niezbędne w profilaktyce zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Ważnym elementem szkolenia jest wymiana doświadczeń i rozwiązywanie bieżących trudności w Państwa pracy.

Szkolenie ma charakter wykładowo - warsztatowy.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin:

Obydwie części tworzą integralną całość, w wyjątkowych sytuacjach można zapisać się na jeden dzień

 • 10 marca 2023 (piątek) w  godz. 9:00 -17:00 - część wykładowo-warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna (fakultatywna)
 • 11 marca 2023 (sobota) w godz. 9:00-17:00 - część warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna (fakultatywna)

Miejsce

Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. Woronicza 44a, Warszawa

Zgłoszenia

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line:  https://forms.gle/CsPDL4i5QY2Y1RSX8 

W części wykładowo-warsztatowej (10.03.2023) program szkolenia obejmuje poniższe tematy

 • Między normą a patologią - charakterystyka wieku rozwojowego od 7 do 18 r.ż.
 • Stres a zdrowie - wieloczynnikowa etiologia zaburzeń zdrowia. Zależności psyche-soma.
 • Zaburzenia psychiczne pod postacią somatyczną.
 • Zaburzenia somatyczne i ich wpływ na psychikę i funkcjonowanie dziecka i rodziny.
 • Najczęstsze problemy psychiczne wieku rozwojowego: samookaleczenia, myśli samobójcze, zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia odżywiania, dysforia płciowa, napady paniki, uzależnienia.
 • Część superwizyjna oparta na problemach zgłaszanych przez uczestniczki/uczestników szkolenia.

W części warsztatowej (11.03.2023) program szkolenia obejmuje poniższe tematy

 • Dialog motywujący w kontakcie z dzieckiem i rodzicami.
 • Komunikacja z uczniem z problemami emocjonalnymi.
 • Jak rozpoznawać kryzys samobójczy i jak prowadzić rozmowę z dzieckiem w kryzysie.
 • Dziecko z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi lub somatycznymi - jak rozmawiać o zdrowych nawykach. 
 • Miejsce lekarza, pielęgniarki POZ w łańcuchu pomocy psychologiczno - psychiatrycznej.
 • Kiedy i gdzie kierować po pomoc psychologiczną młodych pacjentów.
 • Część superwizyjna oparta na problemach zgłaszanych przez uczestniczki/uczestników szkolenia.

Szkolenie poprowadzą

 • Agnieszka Czechowska – psycholożka, psychoterapeutka dzieci i młodzieży. Specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży. Od 20 lat wspiera dzieci, młodzież, rodziców w radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi. Wspiera i szkoli też nauczycieli i innych specjalistów pracujących z młodzieżą. Od 2013 roku kieruje pracą Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej dla młodzieży po kryzysach psychicznych.  
 • Anna Nykiel - psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, terapeuta par i rodzin, terapeuta analizy więzi prenatalnej, współpracowała z Warszawskim Szpitalem dla Dzieci, ośrodkiem rehabilitacji neurologicznej, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, Specjalistyczną Poradnią Rodzinną m.st Warszawy  oraz Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego

Serdecznie zapraszamy,

Zespół ds. Profilaktyki Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży

--

Szkolenie odbywa się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i jest organizowane przez Partnera projektu -  Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.