SZKOLENIE - „Co się dzieje z tym dzieckiem?” dla pracowników POZ, medycznych pracujących z niemowlętami i dziećmi do 6 roku życia.

27 stycznia 2023 (piątek) w godz. 9:00-17:00 - część wykładowa - teoria okiem praktyka, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna
28 stycznia 2023 (sobota) w godz. 9:00-17:00 - część warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/hiE1TBcmSWe4Su9C6

Szkolenia odbywają się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i jest organizowane przez Partnera projektu - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

--

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy i uwrażliwienie personelu przychodni POZ pracującego z dziećmi do 6 r.ż. na wyzwania rozwojowe pojawiające się w tym okresie u dziecka i w rodzinie.  Ponadto celem spotkania jest wyposażenie specjalistów w umiejętności poszerzające ich kompetencje rozpoznawania pierwszych sygnałów w obszarze zaburzeń psychicznych, zasoby do budowania i wspierania nawyków wzmacniających odporność psychiczną w rodzinach oraz rozwój umiejętności komunikacji z dzieckiem i jego rodzicami.

Pracownicy przychodni POZ nawiązują pierwszy kontakt z dzieckiem i rodziną w okresie niemowlęcym, żłobkowym i przedszkolnym. W trakcie wizyt i rozmów z rodzicami mogą zauważyć pierwsze sygnały wskazujące na wyzwania, z jakimi oni się mierzą. Mogą wspierać rodziców - mamy, ojców - we wzroście kompetencji rodzicielskich, rozpoznawać i nazywać lęk wynikający z opieki nad dzieckiem oraz pokierować do innego specjalisty, który wesprze rodzinę. 

Podczas szkolenia omówimy kiedy zachowanie dziecka w okresie niemowlęcym do 6 roku życia jest jeszcze normą, a kiedy to już zaburzenie, a w części praktycznej - jak zaangażować system rodzinny do współpracy.

Skupimy się także na obszarach rozwojowych, z którymi rodzice najczęściej pojawiają się u specjalisty - omówimy obszary, o które należy zapytać rodzica, gdy zgłasza trudność w zachowaniu dziecka i kiedy przekierować do innego specjalisty. 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin

Obie części tworzą integralną całość, natomiast można zapisać się na jeden dzień szkolenia.

 • 27 stycznia 2023 (piątek) w  godz. 9:00-17:00 - część wykładowa - teoria okiem praktyka, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna (fakultatywna)
 • 28 stycznia 2023 (sobota) w godz. 9:00-17:00 - część warsztatowa, w godz. 17:00-19:00 - część superwizyjna (fakultatywna)

Miejsce

Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. Woronicza 44a, Warszawa

Zgłoszenia

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/hiE1TBcmSWe4Su9C6

 W części wykładowej (27.01.2023) program szkolenia obejmuje poniższe tematy

 • Zaburzenia psychiczne u małych dzieci w okresie niemowlęcym do 6 roku życia.
 • Zaburzenia neurorozwojowe.
 • Sen i czuwanie – czy to już zaburzenia snu?
 • Odżywianie – czy to już wybiórczość pokarmowa?
 • Przetwarzaniu sensorycznym – to już czas na diagnozę?
 • Regulacja emocji – złość, lęk.
 • Moczenie i zaparcia – kiedy psycholog, kiedy inny specjalista?
 • Zaburzenia więzi.
 • Część superwizyjna oparta na problemach zgłaszanych przez uczestniczki i uczestników szkolenia.

 W części warsztatowej (28.01.2023) program szkolenia obejmuje poniższe tematy

 • Norma a zaburzenie.
 • Wspierająca komunikacja – jakie i jak zadawać pytania, jak odpowiadać by wspierać zasoby rodziny – praktyka.
 • Dziecko z wyzwaniami neruorozwojowymi w gabinecie specjalisty jak nawiązać kontakt.
 • Część superwizyjna oparta na problemach zgłaszanych przez uczestniczki i uczestników szkolenia.

Szkolenie  poprowadzą

 •  Agnieszka Czechowska – psycholożka, psychoterapeutka dzieci i młodzieży. Specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży. Od 20 lat wspiera dzieci, młodzież, rodziców w radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi. Wspiera i szkoli też nauczycieli i innych specjalistów pracujących z młodzieżą. Od 2013 roku kieruje pracą Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej dla młodzieży po kryzysach psychicznych. 
 •  Anna Nykiel - psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, terapeuta par i rodzin, terapeuta analizy więzi prenatalnej, współpracowała z Warszawskim Szpitalem dla Dzieci, ośrodkiem rehabilitacji neurologicznej, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, Specjalistyczną Poradnią Rodzinną m.st Warszawy  oraz Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego

  

Serdecznie zapraszamy,

Zespół ds. Profilaktyki Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży

--

Szkolenie odbywa się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i jest organizowane przez Partnera projektu -  Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.