Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla położnych, pielęgniarek środowiskowych i doradców laktacyjnych.

Spotkanie będzie dotyczyło tematu “Okres okołoporodowy - wyzwania i szanse dla kształtowania się więzi rodzic dziecko. Zaburzenia okołoporodowe. Rozpoznawanie i profilaktyka zaburzeń rozwojowych u dzieci”. Szkolenie jest podzielone na dwie części, stanowiące integralną całość:

  • 7 grudnia 2022 (środa) w godz. 9:00 -12:00 online - część wykładowa
  • 9 grudnia 2022 (piątek) w godz. 9:00- 16:00 stacjonarnie - część praktyczna/warsztatowa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy poprzez formularz on-line zamieszczony w dalszej części ogłoszenia.

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy i uwrażliwienie pielęgniarek, położnych, doradców laktacyjnych pracujących z kobietą w okresie okołoporodowym na zmiany w rodzinie po narodzinach dziecka oraz związane z tym wyzwania. Skupimy się na rozpoznawaniu sygnałów depresji poporodowej,  budowaniu więzi rodzic niemowlę, rozpoznawania pierwszych sygnałów wskazujących na wyzwania rozwojowe u dziecka.  Ponadto, celem jest wyposażenie specjalistów w zasoby do budowania i wspierania nawyków wzmacniających odporność psychiczną w rodzinach z małym dzieckiem oraz rozwój umiejętności komunikacji z rodzicami  i niemowlęciem.

Po co takie szkolenie?

Położne i pielęgniarki środowiskowe oraz doradcy laktacyjni to osoby które mają pierwszy kontakt z kobietą w okresie okołoporodowym, w trakcie wizyt i rozmów z kobietą i rodziną mogą wspierać kształtowanie się więzi rodzic - dziecko. Wspierać  rodziców - mamy, ojców - we wzroście kompetencji rodzicielskich, rozpoznawać i nazywać lęk wynikający z opieki nad niemowlęciem. 

Wiemy jak ważnym czynnikiem chroniącym jest wiedza opiekuna dotycząca rozwoju i prawidłowego funkcjonowania dziecka na poszczególnych etapach życia, świadomość i uważność rodzica na sygnały dziecka, właściwa ich  interpretacja i dopasowanie formy odpowiedzi do potrzeb i możliwości niemowlęcia. Pielęgniarki, położne, doradcy laktacyjni są pierwszymi osobami mogącymi rozpoznać wyzwania z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. 

Macierzyństwo i ojcostwo może dawać parze poczucie spełnienia i radości, być źródłem siły, jednocześnie młodzi rodzice mogą doświadczać poczucia osamotnienia  zagubienia - niepewności. 

Wiedza i umiejętności położnych, pielęgniarek środowiskowych, doradców laktacyjnych w rozpoznawaniu pierwszych symptomów i sygnałów wskazujących na trudności, umiejętność komunikacji i budowania bezpiecznej relacji z rodziną wpływa  jak szybko kobieta, rodzice i  dziecko uzyskają pomoc. 

 

Termin

Obydwie części tworzą integralną całość - wymagamy deklaracji udziału w obydwu spotkaniach. 

  • 7 grudnia 2022 (środa) w  godz.  9:00 -12:00 online - część wykładowa
  • 9 grudnia 2022 (piątek) w godz. 9:00 - 16:00 stacjonarnie - miejsce prześlemy osobom zgłoszonym

Zgłoszenia

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/1B8mWrdcBDJvLBZi6 

Program szkolenia obejmuje poniższe tematy

  • Zmiany psychiczne u kobiet  w okresie ciąży  – 3 fazy z uwzględnieniem czynników ryzyka na przyszłe kształtowanie się więzi matka niemowlę. Zmiany psychiczne u mężczyzn w okresie ciąży partnerki – stawanie się ojcem. 
  • Czynniki ryzyka mogące wpłynąć na zwiększenie się prawdopodobieństwa wystąpienia trudności w przyszłym życiu dziecka i rodziny.
  • Czynniki chroniące dziecko i rodzinę w okresie poporodowym.
  • Komunikacja w kryzysie – praktyka.
  • Wspierająca komunikacja – jakie i jak zadawać pytania, jak odpowiadać by wspierać zasoby rodziny – praktyka.
  • Reakcja emocjonalna kobiety na kryzys po porodzie – baby blues, depresja poporodowa, PTSD, psychoza – różnice. 
  • Obszary związane z trudnościami w kontekście systemu rodzinnego (pary, więzi rodzic dziecko) – kłopoty z płodnością, zdrowotne w ciąży, poród, połóg, karmienie, pielęgnacja i opieka nad niemowlęciem
  • Rozwój dziecka i sygnały wskazujące na zaburzenia neurorozwojowe – kiedy włączać i gdzie skierować do specjalisty (psycholog, neurologopeda, terapeuta si, fizjoterapeuta, terapeuta środowiskowy, terapia diada – niemowlę, psychiatra)?
  • Część superwizyjna oparta na problemach zgłaszanych przez uczestniczki i uczestników szkolenia

Szkolenie  poprowadzą

Anna Nykiel - psycholożka psycholog, specjalista psychoterapii psychoterapeutka dzieci i młodzieży, terapeutkauta par i rodzin, terapeutkata analizy więzi prenatalnej, współpracowała z Warszawskim Szpitalem dla Dzieci, ośrodkiem rehabilitacji neurologicznej, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, Specjalistyczną Poradnią Rodzinną m.st Warszawy oraz Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego

Agnieszka Czechowska – psycholożka, psychoterapeutka dzieci i młodzieży, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży. Od 20 lat pracuje w obszarze pomagania dzieciom, młodzieży i rodzinom. Wspiera nauczycieli i specjalistów w pracy z młodzieżą. Od 2013 roku kieruje pracą Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej dla młodzieży po kryzysach psychicznych. J

--

Szkolenie odbywa się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i są organizowane przez Partnera projektu -  Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.